Czym jest wada budowlana i kiedy można ją zgłosić?
Cześć! Na co dzień spotykam się z pojęciem usterki oraz wady budowlanej oraz zarzutami, że coś jest nie tak. Ale czy ktoś się zastanawiał czym w ogóle jest wada lub usterka budowlana? Kiedy można taką wadę zgłaszać do usunięcia? O tym poniżej:) Zapraszam do lektury:)
Czym jest wada budowlana i kiedy można ją zgłosić
Na wstępie nakreślę iż pojęcie usterki oraz defektu w ogóle nie występuje w polskim prawie. W naszym prawie znajdziemy tylko odniesienia do pojęcia wady budowlanej. W związku iż nie było to nigdzie wyjaśnione oraz ciężko znaleźć definicję tego zjawiska sprawą kiedyś zajął się SIDiR – Stowarzyszenie Inżynierów, Doradców i Rzeczoznawców.
Po analizie została wprowadzona definicja z której na co dzień się korzysta w przypadku pojawienia się wady oraz rozstrzygnięcia sporów pomiędzy inwestorami a wykonawcami.
Czym zatem jest wada budowlana?
Wadą jest każda niekorzystna i niezamierzona właściwość wybudowanego obiektu, utrudniająca zgodnie z przeznaczeniem korzystanie z niego bądź jego konserwację lub obniżająca jego estetykę albo komfort użytkowników, która daje się wyeliminować za pomocą współczesnej techniki budowlanej.
Pamiętaj iż wadą nie jest tylko właściwość lecz również stwierdzony brak właściwości obiektu, o której sprzedający zapewnił kupującego, czy też wykonawca inwestora.
Nie mamy chyba wątpliwości, że pod powyższą definicję możemy spokojnie zawrzeć takie rzeczy jak:
– brak szczelności okna;
– pękniętą ścianę;
– brak parametrów technicznych instalacji;
Co nie jest wadą?
Jeżeli coś klasyfikuje się pod powyższą definicję ale zostało zapisane w umowie o roboty budowlane i wykonane zgodnie z umową nie może być zaliczone do wady budowlanej.
Podobnym przypadkiem jest gdy coś zostało wykonane zgodnie z projektem i specyfikacją techniczną. Wówczas traktuje się jako efekt zamierzony i nie zaliczamy pod pojęcie wady budowlanej.
Ostatnio miałem sytuację iż zgłosić się nabywca mieszkania na pewnej inwestycji z zapytaniem czy jest wadą budowlaną to co ma u siebie na nowo kupowanym mieszkaniu. A mianowicie w pomieszczeniu łazienki wszystkie pionowe wyprowadzenia instalacji nie są wkute w ścianę.
Nie miło się rozczarował gdy dowiedział się iż nie jest to wadą! Coraz częściej deweloperzy stosują takie rozwiązanie. Dlaczego to temat na osobny wpis. Jednak wszystko zależy od zapisów w dokumentacji projektowej oraz specyfikacji wykonania robót. Oczywiście jeżeli w dokumentacji widniał by zapis iż instalacje winny być schowane w ścianie to wówczas mógłby się tego domagać od dewelopera.
Wnioski
Myślę iż w skrócie opisałem czym jest wada i teraz nie będziecie mieć problemu z jej interpretacją oraz będziecie wiedzieć co sprawdzić jeżeli takową będziecie chcieć zgłosić do dewelopera czy też wykonawcy obiektu budowlanego.