Jak gęsto wiązać zbrojenie drutem wiązałkowym?

Odcinek w formie wideo oraz transkrypcja dostępna poniżej:

 

Cześć i witajcie na kanale grupa struktura.

Dziś odpowiem Wam na pytanie Jak gęsto wiązać zbrojenie drutem wiązałkowym!

Zapraszam Was do subskrypcji kanału, zostawienia łapki w górę i komentarza. To dzięki Wam powstają te filmy!

Zapraszam również na stronę www.grupastruktura.pl gdzie znajdziecie spis wszystkich filmów i łatwo znajdziecie to co aktualnie jest Wam potrzebne😊

INTRO

Pomysł na temat zrodził się nie jako po oglądaniu zdjęć z budowy lub oglądania realnie wykonywanych zbrojeń na budowie.

Dostrzegłem, że czasami jest bardzo słabo i mało powiązane zbrojenie a czasami jest praktycznie każde skrzyżowanie prętów związane.

Dodatkowo opinie i wypowiedzi wielu osób odbieram jakby myśleli, że powiązanie prętów poprawia lub wpływa na pracę konstrukcji i przenoszenie obciążeń.

Ten krótki film ma Wam jasno powiedzieć. Wiązanie drutem wiązałkowym zbrojenia nie wpływa na nośność stropu. Czy te pręty będą powiązane czy nie to strop przeniesie takie same obciążenia.

Wiązanie zbrojenia ma za zadanie utrzymać pręty w odpowiedniej lokalizacji, rozstawie podczas betonowania jak i układania kolejnych prętów. Tzn. powiązań musimy tak zbrojenie aby chodząc już po wykonanej siatce zbrojeniowej nie doznała ona odkształceń. Pręty dodatkowo nie mogą się do siebie zbliżyć czy też oddalić. Pręty muszą zachować swoje wymiary i kształt również przy betonowaniu.

Np. czasami bardzo ważne jest aby pręt był np. 2 cm od krawędzi otworu. Jeżeli nie będzie on dobrze związany i ulegnie przesunięciu przy betonowaniu nie spełni on swojego założenia co za tym idzie można będzie stwierdzić, że jest niepotrzebny. A nie po to kupujemy stal, wkładamy pracę w jej ułożenie aby nie spełniała swojego założenia.

Dlatego pamiętajcie! Ilość wiązań ma być taka aby podczas wykonywania kolejnych prac czy też betonowania każdy pręt zachował swoją lokalizację i nie został zdeformowany.

Szczególnie zwróćcie uwagę na dobre powiązanie elementów które są w bliskiej odległości od siebie, np. w belkach, przy prętach narożnych w miejscach zagęszczenia zbrojenia oraz na pręty górne które łatwiej ulegają deformacji gdyż często mają gorsze podparcie niż siatki dolne.

W przypadku przesunięcia prętów np. w belkach czy też innych skupiskach zbrojenia możemy nie zachować odpowiedniej otuliny zbrojenia lub np. spowodować że powstaną raki gdyż beton nie będzie mógł wypełnić szczelnie całego naszego szalunku.

Similar Posts