| | |

Zadatek a zaliczka – jakie są różnice i co lepiej zabezpiecza

Cześć! W tym wpisie na temat zadatków oaz zaliczek. Bardzo często w umowie przedwstępnej są zawarte te dwa pojęcia. Czym one się różnią przeczytasz poniżej:) jeżeli chodzi o same umowy przedwstępne – jakie są oraz jakie są różnice między nimi przeczytasz w tym wpisie:)

Zadatek a zaliczka - podstawowe różnice

Pierwszym o czym należy wspomnieć jest to iż “zaliczka” nie jest uregulowana w przepisach kodeksy cywilnego. Różnice między zaliczką a zadatkiem odczujesz podczas gdy umowa między stronami nie dojdzie do skutku.

Podczas wpłat pieniędzy na przyszłe mieszkanie możesz mieć podzielone kwoty na zadatek oraz zaliczkę. Jeżeli umowa dojdzie do skutku to kwoty wpłacone jako zaliczka oraz zadatek wchodzą w skład kwoty jaką masz zapłacić za przyszłe lokum.

Różnica pojawia się gdy umowa nie dojdzie do skutku. Podstawową różnicą jest fakt, że zaliczka podlega zwrotowi a zadatek nie podlega zwrotowi! 

Co zatem w przypadku gdy umowa nie dojdzie do skutku?
Zaliczka jest zwracana osobie, która ją wpłaciła.

Co dzieje się zatem z zadatkiem?
Tutaj mamy dwie możliwości. Przyjmijmy sytuacje, że jesteś nabywcą i wpłacasz jakąś kwotę w postaci zadatku na zakup nieruchomości do dewelopera. I teraz jeżeli odstąpisz od umowy, czyli przyczyna nie podpisania umowy jest po twojej stronie to zadatek nie jest zwracany! Jeżeli natomiast nie dojście do umowy leże po stronie dewelopera to zadatek jest zwracany w podwójnej wysokości!

Inną sytuacją może być taka sytuacja gdy nie zawarcie umowy leży po obu stronach, nabywcy oraz dewelopera. Wtedy zadatek powinien być zwrócony ale odpada już obowiązek zwrotu w podwójnej wysokości.

Co jest korzystniejsze dla nabywcy

Zaliczka w żaden sposób nie zabezpiecza transakcji aby doszła ona do skutku. Ponieważ jest zwracana to nikt nie ponosi konsekwencji. Zadatek zatem zabezpiecza transakcję aby doszła do skutku. Jeżeli zatem jesteś pewny iż chcesz zakupić daną nieruchomość to sam powinieneś zabiegać o to aby część kwoty wpłacona była w formie zadatku. W tym przypadku jeżeli deweloper z jakiś przyczyn nie wywiąże się z obowiązku podpisania umowy przyrzeczonej wypłaci ci zadatek w podwójnej wysokości.

Wnioski

Mam nadzieję iż rozwiałem wątpliwości oraz wyjaśniłem ci różnice w zadatku oraz zaliczce:) jeżeli masz pytania lub coś jest nie jasne to zostaw komentarz lub napisz do mnie:) 

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się ze mną!

Similar Posts