Odbiór mieszkania - Co sprawdzić, kilka drobiazgów
| |

Odbiór mieszkania – Co sprawdzić, kilka drobiazgów

Hej! Dziś kolejny wpis poświęcony odbiorowi mieszkania. W tym wpisie jednak postaram się omówić inne proste czynności do sprawdzenia podczas odbioru. Proste mam tutaj na myśli takie rzeczy, które sprawdzisz bez zbędnych fachowych przyrządów:) Czyli tak na szybko. Jednak stanowią one duże podstawy do tego aby coś sprawdzić i przywiązać szczególną uwagę lub od razu uwidocznią błąd. Pamiętaj, że jeżeli dana rzecz wyjdzie iż coś z nią jest nie tak nie zawsze oznacza, że jest zła! Są to metody oceny tak zwane “na oko”. 

Wylewki i dylatacje

Jak wiesz robiąc wylewkę powinna ona mieć dylatację. Chodzi o pracę podłoża względem ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych. Dylatacja zawsze powinna mieć dylatacje wzdłuż ścian po obwodzie. Jest to łatwe do wychwycenia gołym okiem. Powinieneś zauważyć dookoła pomieszczenia wystającą taśmę wraz z izolacją wykonaną z folii.

wylewka-zespolona

Kolejnym aspektem są dylatacje powierzchniowe. Wylewka ma określone powierzchnie do których nie należy takich dylatacji wykonywać. Nie chcę jednak przywoływać tutaj norm i prawa budowlanego. Dylatacje najczęściej są robione na styku pomieszczeń. Jednak po której stronie pomieszczenia powinny być wykonane? To jest kolejny punkt do sprawdzenia. Dylatacja powinna być wykonana po tej stronie pomieszczenia na którą otwierają się drzwi. Wynika to z faktu iż na łączeniu pomieszczeń mogą być zastosowane różne materiały wykończeniowe: płytki czy panele lub jeszcze inne. Chodzi o to aby w przyszłości nie pękały płytki.

Ściany działowe i dylatacje

Ściany działowe podobnie jak wylewki również powinny posiadać dylatację. Zasada jest taka aby ściana działowa była zdylatowana od konstrukcji nośnej budynku. Również powinno to być widoczne na oko. Powinna być szczelina pomiędzy ścianą a sufitem w postaci nacięcia. Oczywiście na dole ściany nie będzie żadnej dylatacji. 

Dylatacja ściany działowej wynika z faktu iż nie przenosi ona obciążeń. Strop pracuje i ugina się podczas obciążeń. Dylatacje zapobiegają pękaniu ścian z uwagi ich nie przystosowania do przenoszenia obciążeń.

Dylatacje powinny być wykończone na etapie malowania mieszkania. Nie bądź zatem zdziwiony pozostawioną na etapie budowy szczeliną. Szczeliny tej nie powinny być tylko i wyłącznie w przypadku połączenia ścian konstrukcyjnych ze stropem.

Okna

Jak najprościej sprawdzić okna? Po prostu uchyl poszczególne skrzydła do połowy otwarcia. Jeżeli okno się zamyka to znaczy, że nie jest w pionie. Powinno pozostać w takiej pozycji w jakiej zostało otwarte. Należy to wykonać przy każdym skrzydle okiennym oraz balkonowym. Uważaj iż w przypadku silnych wiatrów lub przeciągu na mieszkaniu okno może się przemieścić.

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne

Sprawdź gołym okiem czy parapety nie są porysowane. Czy nie widać na nich przebarwień. Dodatkowo spróbuj delikatnie podnieść parapet. Powinien być dobrze odsadzony i sztywny bez jakiejkolwiek możliwości jego ruchu. Zobacz czy boczki na parapecie są również dobrze obsadzone. Nie powinny być luźne i po delikatnym pociągnięciu nie powinny się w żaden sposób przemieszczać.

Wnioski

Na dziś to tyle:) spodobał ci się ten wpis? Chcesz więcej takich porad? Zostaw komentarz:)

Masz pytania?

Napisz do mnie!

Similar Posts