Decyzja środowiskowa - czym jest i czy może być wydana więcej niż jeden raz
| | |

Decyzja środowiskowa – czym jest i czy może być wydana więcej niż jeden raz?

Cześć. Dziś coś na temat decyzji środowiskowej. Budowa niektórych obiektów może powodować konieczność uzyskania takiej decyzji. W jakich przypadkach należy ją uzyskać przeczytasz poniżej.

Zapoznaj się również z informacjami dotyczącymi kiedy możesz nie móc wybudować na działce budowlanej! Lepiej zapoznać się przed zakupem niż mieć później problemy.

Czym jest decyzja środowiskowa

Pisząc tekst używam skrótu decyzja środowiskowa. Poprawnie brzmi to decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Wymogi uzyskania takie decyzji określaną przepisy ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

Wiemy już zatem jakie przepisy mogą wymagać od nas uzyskania takiej decyzji.

Decyzja środowiskowa jest wymagana z przypadkach przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W takim przypadku ocena oddziaływania na środowisko wykonywana jest obowiązkowo. 

Inny przypadek wymagający uzyskania decyzji środowiskowej to przedsięwzięcia  mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W tym przypadku wykonanie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie jest obligatoryjne. Może zostać obowiązek jego wykonania po stwierdzenia iż przedsięwzięcie może oddziaływać na środowisko.

Nie będę się w tym wpisie rozpisywał czym jest “przedsięwzięcie”. W ustawie wymienionej powyżej nie zostało ono wyjaśnione. Wyjaśnione jest natomiast w prawie budowlanym. generalnie każde przedsięwzięcie związane z budową, przebudową, nadbudową budynku czy też obiektu budowlanego stanowi takie przedsięwzięcie.

Czym jest przedsięwzięcie znacząco oddziałujące na środowisko

W akapicie powyżej często wspominam o przedsięwzięciach oddziałujących lub mogących oddziaływać na środowisko. Ale jakie to są? Nie będę tutaj tego opisywał gdyż jest ich bardzo dużo. A dokładnie: 51 kategorii przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz 107 kategorii inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Dokładny spis znajduje się w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 9 listopada 2010r w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. 

Dodatkowo podczas planowania przedsięwzięcia należy jak zaznaczyłem powyżej sporządzić opinię czy przedsięwzięcie oddziałuje na środowisko. ocenę taką wykonuje projektant opracowujący projekt budynku czy też obiektu budowlanego.

Czy decyzja środowiskowa może być wydana kilka razy dla jednej nieruchomości

Czy jeżeli jeden inwestor wystąpił o wydanie decyzji o warunkach środowiskowych to inny inwestor również może wystąpić o wydanie takiej decyzji?

Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań aby inny inwestor wystąpił o wydanie takiej samej decyzji dla inwestycji na tej samej działce.

Prawo nie ogranicza możliwości wielokrotnego występowania o ustalenie środowiskowych warunków dla różnych przedsięwzięć, przez różnych inwestorów, nawet gdy dotyczą tej samej nieruchomości.

Jak uzyskać decyzję środowiskową

Najlepszym sposobem jest wejść na stronę odpowiedniego organu administracji publicznej i pobrać wniosek. Wtedy mamy spis dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o wydanie decyzji.

O wydanie decyzji występuje inwestor lub jego pełnomocnik

Najczęściej do uzyskania decyzji środowiskowej wymagane są następujące dokumenty:

  1. Poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmującej przewidywany obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie,
  2. Mapę w skali zapewniającej czytelność przedstawionych danych z zaznaczonym przewidywanym terenem, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz z zaznaczonym przewidywanym obszarem, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie, wraz z zapisem mapy w formie elektronicznej;
  3. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (w przypadku przedsięwzięć wymienionych w art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, dla których raport o oddziaływaniu na środowisko sporządza się obligatoryjnie) – w trzech (3) egzemplarzach wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznym nośniku danych (3 egzemplarze);
  4. Karta informacyjna przedsięwzięcia sporządzona zgodnie z art. 62a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, (dla przedsięwzięć wymienionych w art. 71 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane) – w trzech (3) egzemplarzach wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznym nośniku danych (3 egzemplarze);
  5. Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony, albo informację o jego braku (dla przedsięwzięć, dla których organem prowadzącym postępowanie jest regionalny dyrektor ochrony środowiska);
  6. Wypis z rejestru gruntów lub inny dokument, wydany przez organ prowadzący ewidencję gruntów  i budynków, pozwalający na ustalenie stron postępowania, zawierający co najmniej numer działki ewidencyjnej oraz, o ile zostały ujawnione: numer jej księgi wieczystej, imię i nazwisko albo nazwę oraz adres podmiotu ewidencyjnego, obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmujący obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie,
  7. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości

Pamiętaj: zgodnie z ustawą deweloperska deweloper jest zobowiązany w umowie podać według jakiej normy liczona została powierzchnia użytkowa nabywanego lokalu!

Wnioski

Mam nadzieję iż już wiesz kiedy wymagana jest decyzja środowiskowa. A ty jakie masz doświadczenia z powyższym? Podziel się z nami w komentarzu.

Masz pytania?

Napisz do mnie!

Similar Posts