Powierzchnia zabudowy – jak ją obliczyć i co w nią wliczamy?

Do czego mi jest konieczna powierzchnia zabudowy?

Powierzchnia zabudowy jest bardzo często określona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub wydanych warunkach zabudowy. Warto zatem wiedzieć jak ona jest obliczana abyśmy mogli wiedzieć jak duży budynek na działce możemy wybudować.

Wytyczne do obliczenia powierzchni zabudowy

Podstawą prawną do obliczenia powierzchni zabudowy są głównie dwie normy:

– Norma  PN-70/B-02365 która określa powierzchnię zabudowy jako:

powierzchnie rzutu poziomego budynku, mierzoną po zewnętrznym obrysie ścian kondygnacji przyziemnej lub nadziemnej w przypadku gdy jej obrys występuje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowywanej zalicza się również (…) elementy budynku mające oparcie na ziemi”

Z powyższego wynika, że np.. Balkony nie są wliczane w powierzchnię zabudowy chyba, że posiadają podparcie w postaci filarów.

– Norma  PN-ISO 9836:1997  Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i Kubaturowych która określa powierzchnię zabudowy jako:

Powierzchnia  zabudowy  jest  wyznaczona  przez  rzut  pionowy  zewnętrznych  krawędzi  budynku  na powierzchnię terenu.

Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
– powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
– powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, ramp zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
– powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany, szopy).”

Tutaj mamy jasno określone. Nawet jeżeli piwnica jest większa niż parter ale nie wystaje ponad powierzchnię ziemi to nie wliczamy jej do powierzchni zabudowy.

Norma powyższa została jednak zastąpiona przez:

– Norma PN-ISO 9836:2015-12 – przedmiotowa norma nie wprowadza zmian jeżeli chodzi o powierzchnię zabudowy. Różnice są w obliczaniu wskaźników w zakresie powierzchni i kubatury budynku.

Pamiętaj:

Jeżeli w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego widnieje informacja jak należy obliczać powierzchnię zabudowy to korzystamy z tej definicji. Ma ona bowiem pierwszeństwo wobec wyżej przytoczonych norm.

 

Częste pytania:

Czy do powierzchni zabudowy wliczamy wystające balkony?

Wg powyższych wytycznych balkony jeżeli nie są podparte słupami nie są wliczane w powierzchnię zabudowy.

Czy do powierzchni zabudowy wliczamy schody zewnętrzne?

Jeżeli MPZP nie wskazuje inaczej to są to elementy drugorzędne nie wliczane do powierzchni zabudowy.

Czy do powierzchni zabudowy wliczamy daszki zewnętrzne?

Jeżeli MPZP nie wskazuje inaczej to są to elementy drugorzędne nie wliczane do powierzchni zabudowy.

Powierzchnia zabudowy a ocieplenie budynku.

Ocieplenie budynku jest wliczane w powierzchnię zabudowy budynków nowoprojektowanych. Przepisy są dosyć nie jednoznaczne w przypadku istniejących budynków. Z jednej strony dopuszczają a z drugiej strony nie. Urzędy interpretują to indywidualnie i możemy się spotkać z różnymi opiniami w róznych Starostwach. Tutaj należy zapytać o interpretację w danym urzędzie przed wykonywaniem prac.

 

Całość możesz obejrzeć również w postaci filmu tutaj:

Similar Posts